نگران انحراف چشم کودک خود هستید؟

وقتی در فرزند خود حالتی از انحراف چشمی می بینیم، باید نگران شویم؟

هر دو چشم فرزند ۶ ماهه ام، یک نقطه را نگاه نمی کنند. گهگاه چشم ها با هم هستند و به نقطه هدف نگاه میکنند و بعضی وقتها فقط با یک چشم نگاه میکند و چشم دیگر به نقطه دیگری متمایل میشود. این حکایتی است که مادر اظهار میدارد و بعد از پزشک میپرسد، جای نگرانی هست؟

در معاینه ممکن است چشم ها طبیعی بنظر برسند و انحرافی در کار نباشد. و یا بعلت حضور ریشه بینی پهن، چشم ها بهم نزدیک بنظر برسند ولی نرمال و بدون انحراف باشند که این حالت را انحراف کاذب یا ظاهری  Pseudostrabismus می نامیم. ولی باید در نظر داشت که ممکن است انحراف کاذب با فرمی از انحراف واقعی همراه باشد و یا اصولاً نوعی از انجراف در کار باشد که همیشه خودنمایی نمی کند و گهگاه ظاهر میشود. نام این نوع انحراف با پسوند  Phoria  مشخص می شود. به همین علت اگر در بررسی کودکی که والدین از انحراف چشمهایش شکایت میکنند مشکلی حس نشد، میتوان در روزی دیگر و شرایطی متفاوت، کودک را معاینه نمود.

فوریا اگر زیاد تکرار شود و یا همیشه انحراف در یک چشم ظاهر شود، که این حالت انحراف دائمی با پسوند  Tropia  نامگذاری میگردد، ممکن است بتدریج به تنبل شدن چشمی که منحرف میشود بیانجامد. بنابراین تشخیص و درمان هرنوع انحرافی برای جلوگیری از پیدایش عوارض ناگوار و نیز ظاهر ناپسند، ضروری است.

با در میان گذاردن مشکل انحراف چشمی کودک، چشم پزشک کودکان ابتدا معاینات معمول چشم پزشکی از قبیل بررسی مقدار دید و اندازه گیری قدرت انکساری چشم ها، در حالت عادی و نیز با استفاده از داروهای پیشگیرنده موقت تطابق ( Cycloplegics )  و بررسی شبکیه چشم ها، عصب بینایی و رگهای شریانی و وریدی ته چشم ها، و در موارد لازم انجام تستهای تکمیلی و بررسی های بیشتر در روزهای متفاوت، به تشخیص نهایی رسیده و روش درمانی را به والدین در مورد حضور یا عدم انحراف واقعی و یا تنبلی چشم و اشکالات جسمی ( آناتومیک ) در چشم و لزوم عینک و نیز راه درمانی پیشنهادی خود اعلام و راهنمایی میکند.

معمولاً در این مرحله اگر پیشنهاد پزشک، حرکتی ساده، کم هزینه و بدون دستکاری چشم باشد اغلب والدین پذیرفته و انجام میدهند ولی اگر دستور پزشک شامل کارهایی مشکل که با عدم رضایت کودک همراه بوده و برای والدین هم زحمت آفرین باشد و یا دستور عمل جراحی داده شود، اکثر والدین به مراجعه به پزشکان دیگر و شنیدن نظرهای دیگر روی میآورند، و در این موارد است که با شنیدن تضخیص ها و روشهای درمانی متفاوت و دریافت نسخه های عینک با شماره هایی که گاه خیلی باهم اختلاف دارند کاملاً گیج و مبهوت میشوند. (دنباله دارد).

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *